Aslında herkesin yaralanma, morarma veya yanma olaylarında ilk aklına gelen müdahale yöntemidir buz. Çünkü gerek kolay elde edilişi gerek ise uygulandığı takdirde alınacak olumlu sonuçlardan dolayı buz bu tarz olaylarda ilk yardım setlerinin içerisindeki yerini alıyor. Buzun bu denli yararlı olması da kullanıldığı alanları oldukça geniş bir çevreye dağıtıyor. Bu alanlardan bazıları bahsettiğimiz gibi ilk yardım diğerleri ise şoklama ve içecek sektörleridir.

İlk yardım alanında buzun kullanımı: sağlık ekipleri ve biz insanlar aldığımız ilk yardım derslerinde yanma, morarma ya da yaralanmalar da ilk olarak buz nerikler sayesinde yanma gibi durumlarda bölgenin soğutulmasına ve yanık izinin giderilmesine yardımcı olur. Diğer yandan morarma şişme gibi eklemsel ve kemiksel olaylarda da buzun yadsınamaz bir tedavi özelliği vardır. Örneğin ayağınızı burktuğunuzda ilk başlarda hafif kızarıklar oluşur daha sonra ise morarmaya başlar. Fakat şişlik olduğu esnada bir buz torbası ile bölge üzerine tedavi yapılırsa morlukların azalması sağlanacaktır.

İçecek sektöründe buzun kullanımı: insanların yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaktan bunalmaya başlarlar bunu da soğuk bir şeyler içerek gidermeye çalışırlar. Ancak bir dolabın soğuttuğu içecek maksimum 10 ila 20 dereceye kadar soğur ama bir buzla soğutulan içecek dolapta soğutulan içeceklere göre daha serin olur. Buda yazın sıcak günlerini serin serin geçirmenize yardımcı olur.

Şoklama: şoklama aslında bir çeşit muhafaza etme biçimidir ve şoklama esnasında buz kullanılır. Buzun kullanılmasının nedeni ise yiyeceklerin soğuk bir şekilde saklanması takdirinde içerisinde bakterilerin ve mikroorganizmaların oluşması için uygun ortam sıcaklığını sağlamamasıdır. Özellikle uzun yola gönderilecek ya da uzun bir süre kullanılmayacak yiyecekler buz ile şoklandıktan sonra dolaplarda saklanır.

‘’Türkiye’nin Buz Tedarikçisi‘’

Tesisimizde hijyenik ortamda, reverse ozmoz ve ultraviyole su arıtma sistemi kullanılarak, tam otomatik makinelerde el değmeden, sağlıklı üretim yapılmaktadır.
Menü
WeCreativez WhatsApp Support
Lütfen, yardımcı olmamızı istediğiniz konuyu kısaca yazınız.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?
Call Now Button